Szukaj w internecie

sobota, 29 stycznia 2011

Pompy ciepła - opłacalność.

Czy pompa ciepła dla domu się opłaca?

Efektywność energetyczna pomp ciepła, zależna jest przede wszystkim od różnicy temperatur pomiędzy dolnym i górnym źródłem ciepła i jest tym wyższa, im o mniejszą jest ta różnica. Mimo, że pompy ciepła są co raz częściej proponowane jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł centralnego ogrzewania, to trzeba pamiętać, że tak naprawdę to do tego celu są urządzeniami niekoherentnymi.

Przecież im niższe temperatury zewnętrzne to z reguły niższa temperatura w dolnym źródle ciepła, a wyższa wymagana temperatura w instalacji odbiorczej- pociąga to za sobą spadek efektywności pompy właśnie wtedy, gdy zużycie ciepła znacznie wzrasta.

Nakłady inwestycyjne są bardzo zróżnicowane. Zależą przede wszystkim od rodzaju dolnego źródła ciepła i sposobu jego ujęcia. Dla instalacji o mniejszych mocach koszt wykonania ujęcia dolnego źródła nierzadko przewyższa koszt zakupu samej pompy ciepła i staje się wtedy główną pozycją w koszcie całej inwestycji.

Koszty eksploatacji pomp ciepła są w zasadzie pomijalne. Sprężarki pomp ciepła są najczęściej zasilane silnikami elektrycznymi i stanowią z nimi hermetycznie zamkniętą całość. Zwarta budowa pompy ciepła oraz wyposażenie jej w sterownik programowalny powoduje, że nie wymaga ona żadnej obsługi oraz przeglądów i serwisu. Koszt eksploatacji ograniczony jest do kosztu zakupu energii elektrycznej. Kłopoty mogą się pojawić jeśli instalacja pompy ciepła przebiegłą niefachowo i pojawią się nieszczelności. np. w przypadku zastosowanie połączeń gwintowych.

Instalacja z połączeniami gwintowanymi może wprawdzie przy odrobinie szczęścia być szczelna, jednak w prawidłowo wykonanych instalacjach nie można liczyć na szczęśliwy zbieg okoliczności.

Skoro jesteśmy już przy temacie nieszczelność, to jeszcze jedna uwaga: ubytków mieszaniny w kolektorze nie wolno uzupełniać wodą. W razie wystąpienia nieszczelności i stwierdzenia spadku ciśnienia statycznego w kolektorze nie wolno uzupełniać ubytków mieszaniny wody z glikolem czystą wodą. Możne to doprowadzić do zmniejszenia stężenia glikolu, a w konsekwencji - w przypadku obniżenia się temperatury zewnętrznej - do zamarznięcia czynnika wewnątrz kolektora i jego zniszczenia.

Podejmując decyzję o zastosowaniu pomp ciepła jak źródła ciepłą dla domu należy bardzo starannie przeanalizować celowość takiej inwestycji, a w szczególności porównać z innymi możliwymi do zastosowania źródłami ciepła.

Nie można też zapominać o uwzględnieniu różnicy kosztów pomiędzy wykonaniem instalacji odbiorczej dostosowanej do tradycyjnych źródeł ciepła, a wykonaniem instalacji niskoparametrowej współpracującej z pompami ciepła, która wymaga większych.

Dotacje na kolektory słoneczne

W bieżącym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił dotacje na kolektory słoneczne. Fundusz jak i Unia Europejska mają nadzieję, że dotacje te przyczynią się w znaczący sposób do spadku zużycia do celów ogrzewania surowców takich jak węgiel, gaz ziemny, czy olej opałowy.


pompy ciepłaO dotacje te mogą starać się zarówno klienci indywidualni, jak i wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie. Kolektory wykorzystuje się zazwyczaj w realizacji ekologicznego ogrzewania wykorzystującego pompy ciepła. Pompa ciepła charakteryzuje się tym, że pobiera energię z otoczenia, a następnie oddaje to co pobrała. Jest to główny powód dla którego nazywa się ten system pompami, a nie generatorami.

Zaletą tego typu rozwiązania są małe wymagania dotyczące konserwacji, a także małe zagrożenia związanie z wybuchem (piec gazowy), czy nieprzyjemnymi zapachami (piec olejowy). Urządzenie to pracuje niezwykle cicho, co oznacza, że może być instalowane również w pomieszczeniach użytkowych naszego domu. Wybierając się po zakup owej pompy czy też kolektora warto jest zasięgnąć porady specjalisty. Jeśli będziemy dokonywać wyboru na własną rękę, wówczas ogromne prawdopodobieństwo, że dokonamy złego zakupu, przez co zakupione przez nas pompy i kolektory nie będą spełniać swoich zadań.

Poradź się, co będzie dla Ciebie dobre. Większość firm zajmujących się montażem alternatywnych źródeł energii chętnie doradza i odpowiada na pytania za pomocą swoich specjalistów. Nawet jeśli chcesz jedynie rozejrzeć się w temacie większość z firm prowadzi serwisy internetowe w których nie tylko dostarcz mnóstwo informacji w temacie instalacji energetycznych ale i szczegółowo odpowiada na wszelkie zadawane przez użytkowników pytania.

poniedziałek, 24 stycznia 2011

Tynki

Wykończenie domu, czy jego remont, zwłaszcza z zewnątrz, wiąże się z przemyśleniem, jakich materiałów użyć, aby ściany były nie tylko estetyczne wykończone, ale również, aby wpływały na ergonomię całego domu.
Tynk, czyli siarczan wapnia w konsystencji białego proszku używany jest powszechnie do wykańczania mieszkań i domów, zarówno wewnątrz i jak i na zewnątrz. W zależności od tego czy zamierzamy nakładać tynk ręcznie, czy użyć do tego celu specjalnej maszyny o takim właśnie przeznaczeniu, dostępnych jest kilka rodzajów tynków.
Szczególnie dużą popularnością cieszą się ostatnio tynki mineralne. Nie bez powodu. W połączeniu z odpowiednią farbą egalizacyjną dają gwarancję, że po ich zastosowaniu nasza elewacja nie zarośnie algami czy glonami. Jeśli nasz mineralny tynk wymagał będzie odnowienia, można mu po paru latach zaaplikować mycie przy użyciu miękkiej szczoteczki. Tynki silikatowe, choć pod tym względem nie dorównują mineralnym, również sprawdzają się całkiem dobrze.
Dla osób, które nie mają cierpliwości do zabaw z zaprawą rekomendowane są tynki maszynowe. Ich skład został odpowiednio opracowany tak, aby świetnie nadawały się do nakładania za pomocą pistoletu.
Obecnie dostępnych jest wiele tynków w kolorach znacząco odbiegających od bieli. Tynki żółtawe, lekko brązowe czy wreszcie zielone to już niemal norma. Wybór jest naprawdę szeroki. Warto przed zakupem zorientować się w dostępnej ofercie. Najważniejsze jest, aby rodzaj użytego tynku odpowiadał naszym oczekiwaniom, a nie bez znaczenia są tu wymagania stawiane pod kątem estetycznym. Jeśli dysponujesz odpowiednio zasobnym portfelem z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Nawet, jeżeli Twoja sytuacja finansowa nie należy do najlepszych, i tak będzie, z czego wybierać.

niedziela, 23 stycznia 2011

Po zalaniu domu

Zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy dorobek naszego życia w części lub całości ulega poważnej szkodzie. Jedną z takich sytuacji może być zalanie naszego domostwa przez jakieś materiały ciekłe np. wodę. Co w tedy zrobić?
Są w życiu sytuacje, kiedy dorobek naszego życia (nasze domostwa) w części lub w całości ulegnie poważnej szkodzie. Jedną z takich przyczyn jest zalanie na skutek wadliwej konstrukcji budynku, poważnej awarii instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej czy też powodzi i to w przypadku, kiedy mieszkamy blisko rzek jak i nieraz niefrasobliwego obchodzenia się z urządzeniami w pomieszczeniach np. w łazienkach. Takie szkody mogą dotknąć każdego i to zarówno osoby prywatne jak i różnego rodzaju instytucje. Szkody powstałe mogą być bardzo poważne, ale to nie znaczy, że nie można się przed nimi ustrzec lub nie można ich zminimalizować.
Szkody wyrządzone przez zalania mogą być dwojakiego rodzaju.
Pierwsze z nich są skutkiem dostania się materiałów płynnych do naszego wnętrza. Przedmioty uszkodzone przez zalanie przeważnie nie nadają się do ponownego użytku. W większości przypadków są to zdarzenia nieprzewidywalne i losowe a tym samym nie jest możliwe w pełni się przed nimi zabezpieczyć. Dość częstą przyczyną zalania naszych mieszkań jest brak wody w kranach, odkręcając, zapominamy, aby je z powrotem zakręcić a jeżeli jeszcze wyjdziemy z domu, to właściwie zalanie mamy na życzenie. Dlatego w tym przypadku roztropność i czujność nasza powinna być wielka. Szczególnie pamiętajmy o tym w tedy, kiedy wyjeżdżamy na urlop. Zalani zostać możemy jeszcze, kiedy nasi sąsiedzi z góry, (kiedy mieszkamy w bloku) wykażą się podobną niefrasobliwością jak pisaliśmy wyżej. Zalanie następuje również w momencie, kiedy mamy pożar, lecz tutaj jest to skutkiem ubocznym. Innym rodzaj zalania to powodzie rzeczne. Zabezpieczeniem się przed nią jest możliwe w tedy, kiedy budujemy się na wysokim terenie w stosunku do rzeki i twardym podłożu, mając pewność, że nie zostaniemy podtopieni lub całkowicie zalani.
Drugim rodzaj uszkodzeń wynika z niedostatecznej eliminacji wilgoci po wypompowaniu wody. W tym przypadku można uniknąć dalszych uszkodzeń przez dokładne osuszenie całego budynku. Im prędzej zareagujemy na potencjalne straty z powodu pozostałej wilgoci, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia negatywnych skutków. Wykonanie osuszenia dobrze jest zlecić profesjonalnej firmie, która dysponuje odpowiednią wiedzą, ludźmi i sprzętem, ponieważ proces osuszania musi przebiegać w odpowiedniej kolejności i w odpowiednim czasie. Jeżeli jednak chcemy sami zabrać się za osuszanie musimy posiadać następujący sprzęt: pompy, wentylatory, rekuperatory, osuszacze sorpcyjne i kondensacyjne.
Osuszanie zaczynamy od wykrycia wycieku i jego likwidacji, ( jeżeli nie został on prędzej określony lub zlokalizowany), ponieważ niewykrycie będzie skutkowało odtwarzaniem się wilgoci i powstawaniem różnego rodzaju grzybów i pleśni, które są zagrożeniem nie tylko dla budynku, ale i dla naszego zdrowia. Następną czynnością przy osuszaniu jest dokonanie pomiarów stopnia zawilgocenia naszego budynku. Pozwoli to na właściwe określenie metody osuszania, doboru sprzętu i czasu. Osuszaniu poddaje się przede wszystkim posadzki, ściany, powierzchnie izolujące budynek, sufity w tym te podwieszane, fasady, szyby wentylacyjne. Aby osuszanie było skuteczne, trzeba zadbać o usunięcie wszystkiego, co było zalane, szczególnie podłogi, panele podłogowe, meble, dywany itd. Pomieszczenia do osuszania powinny być całkowicie puste. Osuszenie pomieszczeń jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na nasze zdrowie, które związane jest często z pomieszczeniami, które uległy destrukcji na skutek zalania.

www.wykonczeniedomu.blogspot.com

Montaż podłogi

  Montaż podłogi

Za nim zabierzemy się do układania paneli, obowiązkowo trzeba wykonać kilka wstępnych czynności, które będą skutkowały właściwym ich ułożeniem a w konsekwencji będą ciszyć nas swoja funkcjonalnością na długie lata.
Montaż podłogi
Zanim zabierzemy się do układania paneli, obowiązkowo trzeba wykonać kilka wstępnych czynności, które będą skutkowały właściwym ich ułożeniem a w konsekwencji będą cieszyć nas swoją funkcjonalnością na długie lata.
Na początku musimy sobie przygotować niezbędne narzędzia i materiały takie jak:
- folia paroizolacyjna
- mata podkładowa do stosowania pod podłogi pływające (nie można ich przyklejać, przybijać lub w inny sposób mocować do podłoża lub ściany)
- zestaw montażowy (kliny dystansowe, klocek-dobijak, łyżka-dźwignia)
- młotek
- piła o drobnych zębach
- liniał, miara, ołówek
- listwy przypodłogowe z uchwytami do montażu.
Kiedy to wszystko już mamy przygotowane, zabieramy się do istoty naszego montażu. Generalnie możemy wyróżnić trzy etapy montażu.
ETAP PIERWSZY
Podłoga i nierówności
Podłoże pod panele musi być równe. Co to oznacza w praktyce? Różnice poziomu nie mogą przekraczać 2 mm na 1mb podłogi, nierówności powyżej 2 mm powinny być zeszlifowane, ponadto podłoże musi być suche i stabilne. Większe nierówności mogą powodować bujanie się podłogi i jej wypinanie z zamków lub nawet tworzenie się z czasem przerw między panelami.
ETAP DRUGI
Montaż właściwy
Na tak przygotowanym podłożu należy ułożyć folię paroizolacyjną za zakładkę i skleić taśmą odporną na wilgoć. Następnie układamy matę podkładową. Po wykonaniu tych czynności zabieramy się do właściwego ułożenia paneli. Musimy pamiętać, że pierwszy rząd paneli układamy piórem w kierunku ściany, pamiętając o szczelinach dylatacyjnych (o nich będzie przy końcu tego etapu). Montaż rozpoczynamy od lewego narożnika pomieszczenia. W razie potrzeby przycinamy ostatni panel w rzędzie na odpowiednia długość. Odcięta część może posłużyć za początek następnego rzędu. Natomiast przy pomieszczeniach o dużej powierzchni np. szerokości 5 metrów i długości 7 metrów (parametry przykładowe) należy wykonać dodatkowe szczeliny. Odcięta część panelu posłuży, jako rozpoczęcie kolejnego rzędu, przy czym optymalność, wytrzymałość i efekt wizualny podłogi da nam przesunięcie o minimum 40 cm względem siebie tzw. ułożenie schodkowe. W przypadku miejsc trudno dostępnych, gdzie połączenie paneli jest nazbyt utrudnione, dobrym rozwiązaniem jest ścięcie piór i wpustów a następnie sklejenie paneli. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o tzw. szczelinach dylatacyjnych, o, których mowa była wcześniej. Są to odstępy 8-10 mm pomiędzy podłogą a prostopadłymi elementami do niej np. ściany, progi, drzwi, rury. Te szczeliny pozwalają zachować stabilność całej podłogi w momencie, kiedy będzie się ona kurczyć lub rozszerzać na skutek zmian temperatury otoczenia. Dzięki szczelinom dylatacyjnym unikniemy np. podnoszenia się podłogi, a pamiętajmy, że są to podłogi tzw. pływające. Na koniec mocujemy listwy przypodłogowe, pamiętajmy, że mocujemy je tylko do ściany. Po tym montażu możemy zacząć się cieszyć swoją pracą a tym samym użytkowaniem naszej podłogi.
Na tym etapie warto jeszcze wspomnieć o możliwości montażu paneli na ogrzewaniu podłogowym. Dopuszcza się taki montaż na wodnym ogrzewaniu podłogowym pod warunkiem, że ogrzewanie będzie stosowane na całej powierzchni podłogi. Natomiast, co do wylewki betonowej i materiałów, jakie mają być użyte do tego, należy skontaktować się z wykonawcą podłoża i przedstawić mu projekt ułożenia paneli na takim podłożu
ETAP TRZECI
Użytkowanie i pielęgnacja
Podłoga po ułożeniu musi być chroniona od strony wejścia przez zastosowanie różnego rodzaju wycieraczek i dywaników. Zapobiegają one przed dostaniem się piasku i innych ostrych materiałów, które mogą porysować i uszkodzić panele. Pod meble, różnego rodzaju stojaki, krzesła zaleca się stosowanie podkładów, nakładek filcowych a na kółka od foteli nakładek gumowych.
Co do środków do pielęgnacji paneli, znajdziemy je niemal w każdym sklepie z panelami. Lecz gdy mamy wątpliwości, jakie użyć preparaty do naszych paneli, warto się zapytać o taką poradę w miejscu gdzie ewentualnie nabywamy panele do naszych pomieszczeń.

www.wykonczeniedomu.blgspot.com